Yazılar BİR NEVİ PSİKOLOJİK ŞİDDET : BEN DEMİŞTİM!

BİR NEVİ PSİKOLOJİK ŞİDDET : BEN DEMİŞTİM!
04 Nis 2023

BİR NEVİ PSİKOLOJİK ŞİDDET : BEN DEMİŞTİM!

  Öncelikle her ‘ben demiştim’ kötü bir algı yaratmasın isterim. Çoğu zaman eşimize, dostumuza, çocuğumuza ‘Bak gördün mü? Ben demiştim, daha iyi hissettin, daha mutlusun!’ gibi pozitif, motivasyon amaçlı, iyi niyetli cümleler de kuruyoruz. Aslında hepimiz birer ‘ben demiştim’ciyiz. Fakat olumsuz algıya yol açan nokta; başkasının hatasında, ayıbında, düşüşünde yani negatif deneyiminde başlıyor. Hata yapan, düşen, yanılan, üzgün birine ‘ben demiştim’ demek oldukça acımasız bir ton yaratıyor! Karşımızdaki insanda SUÇLULUK DUYGUSU yaratmaktan, utançtan başka hiç bir işe yaramayan ‘ben demiştim’ ağzımızdan dökülmese çok daha iyi! 
   Genellikle NARSİSTİK kişilik yapılarında çok sık duyulan bir cümledir. Karşı tarafın üzüntüsünden, kaybından, acısından daha önemli bir hazzı kucaklar ‘ben demiştim’ demek: HAKLI ÇIKMAK! 
Kişinin haklı çıktığı an hissettiği haz, o an karşı tarafın üzüntüsünden çok daha önemli oluyor ve dudaklardan ‘ben demiştim’ dökülüveriyor.
Evlilik ve ebeveynlik başta olmak üzere hayatta edindiğimiz her rol için ‘ben demiştim’ cümlesini dilimizden uzak tutmak eşimize, çocuğumuza, dostumuza yapacağımız en büyük iyiliklerden biri ☺ Mutlu bir evliliği savaş alanına çevirebilecek güce sahip olan ‘ben demiştim’ aynı zamanda çocuğunuzun, dostunuzun özgüvenini yerle bir edecek kudrete de sahip!
   Bu davranışa maruz kalmak kişinin, çocuğun öğrenme arzusunu köreltir. Derdini saklamasına, hatasını saklamasına, kendine inancını yitirmesine kadar varan büyük sonuçlarla yüzleşmesine sebep olabilir.
     
   Dediğim gibi herkesin içinde bir ‘ben demiştim’ kişisi yatar aslında. Daha doğrusu herkes bunu söylemek ister☺ Fakat kimimiz söyleriz, kimimiz susarız. Nasıl mı susarız? Nasıl ‘ben demiştim’ kişisi olmayız?
Bunun için yapılacak şey çok basit aslında! EMPATİ!
Bir hata yaptığınızı ve gerçekten üzgün olduğunuzu düşünün. Karşınızdaki kişinin de kocaman harflerle ‘Ee ben sana demiştim!’ dediğini düşünün.
Düşündünüz mü? Gerçekten hissettiniz mi? Galiba ben demiştim dememek için oldukça yeterli bir his olmalı.


     BEN DEMİŞTİM kişisiyle yaşamak özgüveni talan eden, anksiyete yaratan, güçlü travmalara yol açabilen bir durumdur. Aslında PSİKOLOJİK ŞİDDETTİR bile diyebilirim!
    
Ben demiştim demek yerine karşınızdaki kişiye üzüldüğünüzü belli edin. Yanında olun. Çünkü o an ihtiyacı olan tek şey sizin desteğiniz, BEN DEMİŞTİM demeniz değil!

0533 280 42 89